Atkritumu šķirošana un atkārtota izmantošana – 5 idejas kā piešķirt lietām otro dzīvi!

Foto: Shutterstock.com

 

Nav noslēpums, ka atbildīga atkritumu šķirošana ievērojami palīdz novērst apkārtējai videi radīto kaitējumu. Taču ir vēl kāds veids, kā samazināt atkritumu daudzumu mājsaimniecībā, vienlaikus ietaupot naudu. Tā ir iepakojuma atkārtota izmantošana! Vides apsaimniekošanas uzņēmums Eco Baltia vide ir apkopojis 5 radošas idejas, kā piešķirt otro dzīvi dažādām lietām un iepakojumiem jau šodien!

1. Iekārto stilīgu pieliekamo ar stikla burkām

Stikls ir viens no tiem retajiem materiāliem, kura atkārtotu pārstrādi var veikt bezgalīgi. Stikla iepakojuma – pudeļu un burku –  šķirošana ir pamata noteikums, lai no tiem pēc tam varētu radīt jaunus produktus, ievērojami ietaupot dabas resursus, kas būtu nepieciešami jauna stikla iepakojuma saražošanai no pirmreizējām izejvielām.  

Tomēr stikla iepakojums var būt ļoti noderīgs arī atkārtotai izmantošanai mājsaimniecībā. Tās vari izmantot arī dažādu produktu uzglabāšanai. Pārber tajās dažādus sausos pārtikas produktus, piemēram:

 • miltus;
 • rīsus;
 • pupiņas;
 • makaronus;
 • lēcas;
 • auzas;
 • brokastu pārslas;
 • garšvielas;
 • riekstus;
 • sēklas utt.

Sēklas

Foto: Shutterstock.com

Atceries, ka kartona iepakojums, kurā pirms tam glabājās šie produkti, arī ir jāsašķiro un jānodod pārstrādei. Pirms izmešanas kartona iepakojums ir jāsaplacina!

Tāpat stikla burkas un pudeles lieliski noderēs citu produktu uzglabāšanai. Piemēram:

 • pašu vārītam ievārījumam, sīrupiem, marinējumiem, sulām, biezeņiem;
 • mājās pagatavotiem tīrīšanas vai kosmētikas līdzekļiem;
 • ēdiena līdzņemšanai ārpus mājas;
 • iepirkumiem specializētajos beziepakojuma veikalos, kā arī tirgū un citās tirdzniecības vietās.

Šāda daudzreiz izmantojamu burku sistēma ļaus Tev ietaupīt naudu, kas citādi tiktu iztērēta plastmasas uzglabāšanas trauku iegādei. Tu iegūsi vizuāli pievilcīgu un viegli pārskatāmu pieliekamo!

Savukārt sev nevajadzīgās stikla pudeles un burkas obligāti sašķiro stiklam paredzētajos konteineros. Eco Baltia vide virknē pašvaldību nodrošina stikla iepakojuma šķirošanu arī privātmājās. Piemēram, decembrī notiks arī īpašs pilotprojekts, kura laikā ar speciālu mobilo busiņu Pļaviņu novadā tiks savāktas izlietotās stikla pudeles un burkas no privātmāju iedzīvotājiem.

“Tā kā daudziem reģionu iedzīvotājiem dzīvesvietu tuvumā nav konteineru atkritumu šķirošanai un nav arī transports, lai nokļūtu līdz šķirošanas konteineriem, tad pārstrādei derīgie atkritumi bieži vien nogulst šķūnīšos, tiek aprakti kopā ar sadzīves atkritumiem poligonos un diemžēl nonāk arī mežos un grāvmalās. Tāpēc mēs testa režīmā īstenosim projektu, kura laikā pie iedzīvotājiem aizbrauks busiņš un savāks nevajadzīgo stikla iepakojumu,” norāda Eco Baltia vide direktors Jānis Aizbalts, norādot, ka šādi mobilie busiņi veiksmīgi strādā, piemēram, lielgabarīta atkritumu savākšanai, taču izlietotā iepakojuma savākšanā no privātmājām šāds risinājums līdz šim nav īstenots.

2. Izmanto veco apģērbu un tekstilizstrādājumus rokdarbiem

Apģērba ražošanas industrija vides piesārņojuma ziņā ieņem otro vietu tūlīt aiz naftas industrijas, nodarot ievērojamu kaitējumu gan apkārtējai videi, gan cilvēku un dzīvnieku veselībai valstīs ar mazāk attīstītu ekonomiku. Taču gan apģērbu, gan citus tekstila izstrādājumus Tu vari izmantot atkārtoti, samazinot to ietekmi uz dabu.

Lai atbrīvotos no labi saglabātiem apģērbiem, kas Tev vairs neder vai nepatīk:

Audums

Foto: Shutterstock.com

Savukārt apģērbs un tekstilizstrādājumi (piemēram, dvieļi, palagi, spilvendrānas), kas ir pārāk sliktā stāvoklī, lai tiktu pārdoti, noderēs, lai izveidotu, piemēram:

 • tīrīšanas lupatiņas no veciem dvieļiem;
 • spilvenu vai mīksto rotaļlietu polsterējumu no sīki sagrieztiem drēbju gabaliņiem;
 • dekoratīvus gultas pārklājus-lupatu deķus no dažādu krāsu audumiem;
 • somas vai apvalkus portatīvajiem datoriem un citai pārnēsājamai elektrotehnikai;
 • paklājus, savītus no veciem T-krekliem utt.

Atceries! Nevajadzīgās segas, pledi un spilveni allaž būs ļoti noderīgi arī dzīvnieku patversmēm!

3. Audzē stādus kartona iepakojumā

Atkritumu šķirošana attiecas arī uz papīra un kartona iepakojumu. Taču ir iespējas to izmantot atkārtoti arī savā mājsaimniecībā.

Stingrs kartona iepakojums būs lielisks palīgs dārzniecības darbos! Ja pavasarī esi ieplānojis izaudzēt tomātu, paprikas vai citu augu stādus vēlākai pārstādīšanai siltumnīcā, Tev noderēs, piemēram:

 • sulu vai piena pakas;
 • kartona olu iepakojumi;
 • u.c. kartona iepakojums.

Lai pagatavotu sēšanai derīgos „podiņus”, nepieciešami vien trīs soļi:

 1. izslauki vai izskalo iepakojumu;
 2. ļauj tam nožūt vai nosusini to;
 3. ķeries pie sēšanas darbiem.

Ja izmanto piena vai sulas pakas, pirms tīrīšanas pārgriez tās uz pusēm – sēšanai noderēs iepakojuma apakšējā daļa ar pamatu. Otru daļu savukārt sašķiro šķirošanas konteinerā.

Stādi

Foto: Shutterstock.com

4. Lieto ziedus un augļu mizas dekorēšanai vai aromātam

Bioloģiski noārdāmie atkritumi – ziedi un ēdienu atliekas (piemēram, dārzeņu mizas, atgriezumi, čaumalas utt.) bieži vien tiek iemesti sadzīves atkritumu konteinerā, veicinot piesārņojuma rašanos. Labs risinājums ir bioloģisko atkritumu šķirošana, piemēram, izmantojot kompostu.

Kompostu mēdz izvietot ne tikai privātmājās, bet arī dzīvokļos. Tomēr ne visiem ir tādas iespējas. Par laimi arī bioloģiski noārdāmos atkritumus Tu vari pielietot atkārtoti. Lūk, dažas idejas:

 • sakaltē svētkos saņemto ziedu lapiņas – tās lieliski noderēs skaistām galda kompozīcijām, kā arī pildīšanai dekoratīvos stikla traukos;
 • iztīri un saskaldi valriekstu čaumalas – pārstādot istabas augus, varēsi tās izmantot kā drenāžu puķu poda apakšā;
 • tuvojoties pavasarim, uzglabā sīpolu mizas – tās Tev noderēs Lieldienu olu krāsošanā;
 • sakaltē pāri palikušo citrusaugļu ripiņas – tās labi izskatīsies svētku dekoru veidošanā. Pagatavo virtenes, vainagus vai Ziemassvētku eglītes rotājumus;
 • pagatavo dabīgo gaisa aromatizētāju no pāri palikušajiem kafijas biezumiem – lielā katlā uzkarsē ūdeni, pievieno tam 1 glāzi kafijas biezumu, pāris kanēļa miziņas, 1-2 tējkarotes vaniļas ekstrakta un baudi brīnišķīgu smaržu visā mājoklī! Līdzīgu aromatizētāju vari pagatavot arī, izmantojot citrusaugļu mizas.

Apelsīns

Foto: Shutterstock.com

5. Samazini plastmasas iepakojuma izmantošanu ikdienā!

Plastmasa ir viens no videi nedraudzīgākajiem materiāliem. Izmesta tā bioloģiski nenoārdās. Gluži pretēji – gadu gaitā tā pārveidojas mikrodaļiņās, kas nonāk ūdenstilpnēs un nodara kaitējumu ekosistēmai.

“Vidēji katrs Latvijas iedzīvotājs ik gadu rada aptuveni 433 kg atkritumu. Tas ir pietiekami liels apjoms, lai mēs satrauktos, kas ar tiem notiek tālāk. Patlaban aptuveni 80% sadzīves atkritumu joprojām nonāk poligonos, taču mūsu mērķis ir Latvija bez atkritumiem, kurā visi atkritumi tiek sašķiroti, pārstrādāti un visam tiek atrasta vērtība,” situāciju atkritumu šķirošanā iezīmē Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis.

Plastmasas atkritumu šķirošana ir lielisks veids, kā pēc tam, to pārstrādājot otrreizējās izejvielās, iegūt jaunus materiālus. Piemēram, no šķirotām un pārstrādātām plastmasas pudelēm pārstrādes procesā ir iespējams iegūt izejmateriālus jaunu lietu izgatavošanai. PET Baltija rūpnīcā Jelgavā plastmasas pudeles tiek pārstrādātas otrreizējās izejvielās, ko pēc tam eksportē uz valstīm visā pasaulē.

Tāpat plastmasas negatīvo ietekmi uz vidi var samazināt arī plastmasas izstrādājumu patēriņa ierobežošana un jau iegādāto lietu atkārtota izmantošana.

Ja Tavā mājoklī uzkrājušies plastmasas maisiņi, neizsvied tos sadzīves atkritumos, bet gan sašķiro tiem paredzētajos konteineros vai sameklē tiem atkārtotu pielietojumu. Piemēram:

 • ņem līdzi mazos maisiņus, dodoties pastaigā ar suni – tie noderēs, lai savāktu un izmestu dzīvnieka atstātos izkārnījumus;
 • nepērc speciālos atkritumu maisus nešķiroto sadzīves atkritumu iznešanai – izmanto mājās esošos iepirkumu maisiņus;
 • ievieto plastmasas maisus somās vai kurpēs, kuras vēlies nolikt skapī līdz nākamajai sezonai – tas palīdzēs saglabāt vēlamo formu;
 • izvairies no vienreizlietojamajiem plastmasas izstrādājumiem, piemēram, traukiem, salmiņiem u.c. priekšmetiem, kam ir pieejamas videi draudzīgākas alternatīvas;
 • izmanto maisiņus burbuļplēves vietā – iepako starp tiem sūtījumus vai trauslas Ziemassvētku dekorācijas, ko vēlies noglabāt nākamajam gadam;
 • ziemā apsedz automašīnas spoguļus un vējstikla tīrītājus ar mazajiem maisiņiem – tas palīdzēs izvairīties no sniega un apledošanas.

Atkritumu maisiņi

Foto: Shutterstock.com

Dažādu materiālu – stikla, kartona, tekstila, plastmasas un pat bioloģisko atkritumu – atkārtota izmantošana, kā arī pārdomāta atkritumu šķirošana, ir lielisks veids kā uzturēt apkārtējo vidi tīru, ietaupot gan naudu, gan dabas resursus! Vairāk informācijas par atkritumu šķirošanas iespējām Tev tuvumā, meklē Eco Baltia vide interneta vietnē! Dzīvo zaļi jau šodien!